Historie

Historie naší chovatelské stanice není nijak dlouhá, první fenku Aginku (Hinagiku Prima Nova) jsme si přivezli domů na přelomu let 2013 a 2014. O to více se ale snažíme našim psům věnovat a nabírat nové zkušenosti a poznatky od lidí, kteří se v chovatelství a kynologii pohybují déle. Když jsme se rozhodovali, jaké plemeno psa si domů pořídíme, ještě jsme vůbec netušili, co vše to pro nás nakonec bude znamenat. Neměli jsme v plánu navštěvovat výstavy, ani jsme neplánovali účast v dalších kynologických aktivitách. A pak se to "trochu zvrtlo".

V létě roku 2014 jsem poprvé navštívil paní Ivetu Skalickou a domluvil si individuální hodiny na přípravu pro výstavy - prostě jsem chtěl dotáhnout určité věci na takovou úroveň, abych se nemusel bát na výstavu s Aginkou vyrazit. Jsem totiž tak trochu perfekcionista a doslova nesnáším nepřipravenost. Zapracovali jsme tedy ještě více na socializaci s cizími psy, naučili jsme Aginku stát na kladině s ocáskem nahoru, když okolo bylo skupina cizích psů. Ve volném čase jsem Aginku učil chodit na výstavním vodítku. 

A tak jsme vyrazili na první výstavu

Vzhledem k tomu, že přes léto moc výstav v ČR není a chtěl jsem si to hlavně omrknout a zkusit, tak jsme přihlásili na začátku září krajskou výstavu v Praze. Byli jsme tam sami, ale to mi právě vyhovovalo - nikdy předtím jsem na výstavě nebyl a chtěl jsem ještě vidět na živo, jak to chodí. Aginka to zvládla, od paní Frnčové dostala hodnocení V1 a jeli jsme domů.

Klubová výstava aneb zkouška ohněm

O týden později se konalo dvoudenní klubové setkání Shiba klubu v Řásné u Telče a psalo se datum 13. 9. 2014. To jsem ještě nebyl řádným členem Shiba klubu - tím jsem se stal 13. 9. večer. Přihlášeno bylo asi 50 psů a fen našeho plemene a já se těšil na další den a samotnou výstavu. Ve výstavním kruhu Aginka obdržela V3 a já byl rád za známku výbornou.

První větší výstavní úspěch

Na speciální výstavě Shiba klubu v říjnu 2014 se dostavil první větší úspěch. S Aginkou jsme vyběhali pohár pro nejlepšího mladého jedince v poměrně slušné konkurenci mladých. Tím započala cesta za českým juniorským šampionátem.

První zkouška z poslušnosti

Ačkoliv je známo, že shiby nejsou rozhodně jednoduchá stvoření, nakonec se ukázalo, že trpělivostí, důsledností a dostatkem času se lze propracovat k dobrým výsledkům i v oblasti poslušnosti. Tedy alespoň v našem případě. V listopadu roku 2014 jsem úspěšně s Aginkou složil zkoušku ZZO. Vzhledem k tomu, že to mě a hlavně i Aginku baví, pokračujeme ve výcviku a pilování poslušnosti i nadále.

Naše smečka se rozrostla

Pomalu ale jistě mi začalo docházet, že "chci více". Prvním krokem se stalo rozšíření naší smečky o nového člena - mladší sestru Aginky - Ichiko Prima Nova. Je téměř na den o rok mladší, po stejných rodičích a i když jsme nejprve chtěli druhou shibu zaručeně černou, tak černé v tu chvíli prostě nebyly k mání a proto padla takováto volba.

Plánování dalšího roku

Doslova namlsaní jsme se dali do plánování našeho výstavního kalendáře na rok 2015. To, co se mohlo zdát z počátku jako utopie, se pomalu stávalo skutečností. Ze stavu "nevím zda budeme jezdit vůbec na výstavy" se počet výstavních dní v roce 2015 postupně vyšplhal až na číslo 28. Ano, čteme všichni dobře, 28 výstavních dní ve 4 evropských zemích - České republice, Polsku, Slovensku a nakonec i Rakousku. Některé z těch dní byly úspěšné více, jiné méně, ale hlavní je, že nás to po většinu toho času bavilo. Pro účely pohodlnějšího cestování a přespávání bez nutnosti využití hotelu jsem se rovněž rozhodl pořídit velké auto - Citroën Jumper L2H2 z roku 2008 se nám na několika výstavách od července stal doslova pojízdným provizorním domovem. Pro rok 2016 se na něm chystají úpravy pro ještě lepší možnost bydlení na kolech.

Další zkoušky z poslušnosti a začátky stopařiny

Celý rok 2015 se nesl v duchu již zmíněných výstav, cestování, ale i příprav na zkoušky. S holkami jsem na jaře roku 2015 začal nácvik stopování a postupně se ukazuje, že i zde bychom mohli dosáhnout dobrých výsledků. S Aginkou jsem úspěšně splnil postupně další zkoušky, konkrétně BH (zkouška doprovodného psa), ZOP (zkouška ovladatelnosti psa za 98 bodů ze 100) a naposledy ZPU-1 (zkouška pracovní upotřebitelnosti) včetně úspěšně provedené stopy. Ičinka je o rok mladší a proto jsme se mohli zúčastnit prozatím pouze zkoušky ZOP, kterou jsme rovněž úspěšně splnili.

registrace chráněného názvu chovatelské stanice

Na podzim roku 2015 došlo k oficiálnímu zaregistrování jména naší chovatelské stanice. Od podzimu 2015 jsme prostě TRIBONA. Na přelomu roku se chystáme na odchování prvního vrhu shib v naší chovatelské stanici. Naše fenečky podstoupili kontrolu luxace patelly se skvělým výsledkem - Luxace patelly je u obou feneček negativní - tedy čéšky jsou naprosto v pořádku.

Co bude dál?

Když všechno dobře dopadne, tak v dalším roce se toho stane opravdu hodně - plánujeme odchovat první vrh shib, spoustu výstav, tréninků a určitě se dostane i na další zkoušky z poslušnosti a stopařinu. Možná dojde i na nějaké závody v ZZO. Chystáme se také do Bruselu, kde v srpnu roku 2016 je naplánována evropská výstava. Držte nám palce.

Napište nám